Additionally, paste this code immediately after the opening tag:

חיסונים לכלבים

כלבים חשופים באופן קבוע למקורות מזוהמים בזמן שהם מרחרחים ומנשנשים מכל העובר לידם. הם עלולים להידבק במחלות זיהומיות, חלקן עלולות להסתיים במצבים קשים מאוד ואף מוות וחלקם עלול לעבור לבני אדם. חיסון הכלב באופן קבוע מונע הידבקות במחלות זיהומיות ועל כן אין ספק שחשיבותו היא רבה מאוד.

חיסונים מייצרים נוגדנים שמגנים על חיית המחמד שלך ממחלות. חיסונים עדכניים מהווים חלק נכבד בשמירה על חיית המחמד שלך בריאה וחופשייה ממחלות. אולם לא כל חיית מחמד זקוקה לאותה סדרה או תדירות של חיסונים. אנו שואפות להגן על חיית המחמד שלך ממחלות אותן ניתן למנוע, תוך כדי ניסיון למזער חיסונים מיותרים

המלצות החיסונים שלנו מותאמות לכל חיית מחמד ותלויות בגורמים כגון: סוג בעל החיים, גיל, סיכון חשיפה, היסטוריית תגובות לחיסונים, חומרת המחלה ויעילות החיסונים הנגישים.

מומלץ לחסן כנגד המחלות הבאות:

כלבת – בישראל קיים חוק המחייב חיסון חד שנתי כנגד כלבת

המחלה נגרמת ע"י נגיף שמועבר ברוק (נשיכה או ליקוק פצע פתוח) והיא מסוכנת ביותר עבור רוב היונקים, גם בני אדם. למחלת הכלבת לא קיים טיפול. הנגיף תוקף את מערכת העצבים וגורם לשינויים התנהגותיים קיצוניים. המחלה היא קטלנית ותסתיים במוות.

פרוו – המחלה נגרמת ע"י נגיף המועבר בצואת הכלבים. הנגיף מגיע דרך הדם לאיברים הפנימיים. סימני המחלה הם דיכאון, חוסר תאבון, הקאות ובהמשך שילשולים דמיים והתייבשות. ככל שהכלב צעיר יותר הסיכוי לחלות וחומרת המחלה גדלים. המחלה מדבקת מאוד עקב עמידות גבוהה ביותר של הנגיף וללא טיפול תסתיים במוות מהיר של החיה ולכן חיסון הוא הדרך הבטוחה למנוע את הופעת המחלה.

כלבלבת – המחלה נגרמת ע"י נגיף המופץ דרך נוזלי גוף (רוק, הפרשות מהעיניים והאף, שתן, צואה) ופוגע במערכת הנשימה, מערכת העיכול ומערכת העצבים. המחלה מדבקת ביותר ובעלת אחוזי תמותה גבוהים בקרב כלבים. כאשר המחלה מתפרצת מאוחר מידי לחסן, הטיפול במחלה לא תמיד יעיל וגם אם כן מצליח, רוב הכלבים יישארו עם מגבלות למשך שארית חייהם. המניעה היעילה היחידה היא חיסון. סימני המחלה הם הפרשות מרובות מהאף והעיניים, קשיי נשימה, סימנים עצביים ובעיות עיכול.

דלקת כבד נגיפית (הפטיטיס) – המחלה נגרמת ע"י נגיף עמיד מאוד, מדבק מאוד ואלים מאוד המועבר בשתן. המחלה קשה מאוד ורב מערכתית ועשויה להסתיים במוות מהיר של הכלב. כלבים שיחלימו יישארו נשאים ועלולים להדביק כלבים אחרים. המניעה היחידה להידבקות היא חיסון

עכברת (לפטוספירוזיס) – המחלה נגרמת ע"י חיידק הפוגע בכליות, בכבד במערכת קרישת הדם ועוד ויכולה לעבור גם לבני אדם. החיידק מועבר בשתן, כאשר המפיצים העיקריים הם כלבים וחולדות (החולדות מעבירות את המחלה גם בנשיכה). סימני המחלה הם: חום, דיכאון, חוסר תאבון, סימני צהבת וכאבים עזים

שעלת מכלאות – זוהי דלקת של דרכי הנשימה הנגרמת ע"י שני נגיפים וחיידק וגורמת לשיעול. זוהי גם הדרך שבה היא מתפשטת בקלות בעיקר במכלאות ופנסיונים (ומכאן שמה). במקרים קשים המחלה תחמיר ותגרום לדלקת ריאות חמורה ולמצב מסכן חיים. החיסון ניתן בשאיפה דרך האף.

גיארדיה – גיארדיה הינו טפיל חד תאי (אמבה). ההדבקה נעשית באמצעות הפרשות מעיים של בע"ח או אדם נגוע או ממקור מים עומדים או ירק לא שטוף. סימני המחלה הם: שילשול, חוסר תאבון וירידה במשקל. מומלץ מאוד לחסן כלב החי במשפחה עם ילדים קטנים. ניתן לחסן החל מגיל 8 שבועות ולחזור על החיסון פעם בשנה. ׁrtv מאמר בנושא גיארדיה למבליה לפרטים נוספים)

תולעת הפארק – הדבקה בתולעת הפארק (או בשמה הלועזי – ספירוצרקה לופי) מתרחשת לאחר שהכלב אוכל חיפושית זבל נגועה. התולעת משתחררת בתוך מעי הכלב ונודדת דרך כלי הדם לאבי העורקים. הדבר עלול לגרום לקרע של אבי העורקים, דימום מאסיבי ומוות פתאומי. בנוסף, התולעת עלולה לגרום לחסימת הוושט ובעקבות זאת לקשיי בליעה והקאות. החיסון ניתן לכלב החל מגיל 4 חודשים ויש לחזור עליו פעם בשלושה חודשים.

פרוטוקול חיסונים מומלץ לכלב:

חיסון ראשון מומלץ לתת עד גיל 8 שבועות. זהו חיסון ה"משושה", המכיל תרכיב משולב המגן מפני 6 המחלות המוזכרות לעי"ל (פרוו, כלבלבת, דלקת כבד נגיפית, שני סוגים של עכברת ופאראאינפלואנזה, שזהו אחד הגורמים לשעלת מכלאות) .

לאחר חיסון משושה ראשון, יש לתת שני חיסוני דחף של משושה במרווח של שבועיים כל אחד ולאחר סיום סדרת החיסונים הראשונה, יש לחזור על החיסון פעם בשנה.

חיסון כלבת, ניתן לתת לאחר גיל 3 חודשים ולא יאוחר מגיל 6 חודשים ולאחר מכן פעם בשנה.

חיסון גיארדיה ניתן לתת מגיל 8 שבועות ולחזור עליו פעם בשנה.

טיפול לתולעת הפארק ניתן לתת מגיל 4 חודשים ולחזור עליו כל שלושה חודשים.

טיפול למניעת תולעי מעיים, יש לתת לכל כלב תילוע (טיפול תרופתי נגד תולעי מעי). את התילוע יש לתת לפני מתן חיסון ראשון, לחזור עליו לאחר עשרה ימים ולאחר מכן פעם בשישה חודשים למשך שארית חיי הכלב.

מניעת טפילים חיצוניים,יש  להקפיד על טיפול כנגד פרעושים אחת לחודש.טיפול לקרציות בהתאם לצורך.

ab

כל הזכויות שמורות לחיות בעיר. קישורים | נבנה ע"י אדאקטיב